Aukro.cz – největší česká online aukční síň a bazar

Internetové aukce dnes představují poměrně častý způsob online nákupu a to především z následujících důvodů. Předně nabízejí prostor pro kohokoliv, kdo chce cokoliv prodat – neexistuje zde žádné omezení v tom, co je možné nabízet (samozřejmě až nelegální obsah). Na rozdíl od internetových domů tak nejsou úzce specializované a umístit nabídku, tedy prodávat je zde umožněno všem fyzickým osobám (není zapotřebí živnostenského či jiného oprávnění); od internetových bazarů se zase liší tím, že zde jsou umístěny pouze nabídky – není zde tedy prostor pro poptávání zboží.

sponzorované odkazy

Nabídkami je možné listovat a řadit je podle mnoha kritérií (typ aukce, region, čas do ukončení aukce atp.) a samozřejmě lze také vyhledávat konkrétní položky – podobně jako v klasickém internetovém vyhledavači.

Typy aukcí a způsob nákupu

Na Aukru je možné se setkat v zásadě se dvěma hlavními typy aukcí. První je klasická aukce, kdy je k vyvolávací ceně jednotlivými zájemci přihazovaná částka, kterou jsou ochotni zaplatit. Vyšší nabídky samozřejmě vítězí. Aukce je přitom časově omezena a proto se vyplatí, pokud máme o vystavené zboží velký zájem, sledovat ji až dokonce, aby nás někdo v poslední chvíli nepředčil o několik korun a tím nás v dražbě neporazil, což se děje poměrně často.

Dalším typem aukce (ačkoliv se nejedná o aukci v pravém slova smyslu, jelikož se zde nelicituje) je „Kup teď“, což znamená, že u zboží je uvedena cena, za kterou je možné zboží okamžitě koupit a vyhnout se tak soutěžení s ostatními zájemci. Jejím přijetím se tak staneme okamžitými vítězi aukce.

Někdy se obě tyto metody prodeje kombinují, což znamená, že kromě vyvolávací ceny je stanoven i cenový strop – cena pro „Kup teď“. Prodej potom probíhá tak, že aukce plyne popsaným standardním způsobem a to do doby, než neuběhne její časový limit, nebo dokud někdo neakceptuje cenu pro okamžitý nákup.

Jak prodávat a nakupovat - registrace

K tomu abychom byli oprávněni připojit se k aukci, nebo aukci založit a pokusit se prodat vlastní zboží je nejprve zapotřebí registrace. Ta probíhá pomocí online formuláře na stránkách Aukra. Součástí registrace je mj. uvedení platné poštovní adresy, na kterou je poté zaslán dopis s registračním kódem, pomocí kterého teprve svoje uživatelské konto aktivujeme.

Registrace pro zájemce o nákup a pro zájemce o nákup se nijak neliší – aktivací konta jsou nám umožněny obě tyto činnosti. Dopis zaslaný na uvedenou adresu slouží k ověření této adresy a je to jedno ze základních bezpečnostních opatření, které má předejít podvodům.

Lze dražitelům věřit?

Daleko podstatnějším opatřením, jehož účelem je zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti prováděných transakcí je ale vzájemný systém hodnocení prodávajících a nakupujících. V praxi to znamená, že pokud nakupující vyhraje aukci a prodávající mu doručí zboží (ve většině případů poštou, lze ale narazit i na možnost osobního předání) dle smluvených podmínek, tzn. v sjednaném časovém období za dohodnutou cenu a také v dohodnuté kvalitě, kupující mu udělí pozitivní hodnocení, čímž prodávajícího doporučí ostatním.

Proto pro případné zájemce o nákup na Aukru platí, že by měli vybírat prodejce, kteří mají co nejlepší souhrnné hodnocení – to je možné zobrazit profilu prodejce kliknutím na jeho jméno.

Stejný systém hodnocení funguje i v opačném gardu, tedy že prodávající hodnotí nakupujícího. I zde totiž existuje jisté riziko. Pokud je např. zboží zasláno na dobírku a adresát – kupující – si jej ve stanovené době nevyzvedne, vrací se toto zboží zpět k prodávajícímu, ovšem prostředky vynaložené na poštovní poplatky mu již nikdo nevrátí.

Riziko i výhody

Je ale třeba uvést, že jisté riziko vždy existuje a provozovatelé portálu Aukro.cz za něj nenesou žádnou zodpovědnost. V jejich zájmu je samozřejmě co nejhladší chod celé aukční síně, takže prokazatelně podvodní prodejci bývají mazáni. Za škodu vzniklou podvodným nákupem ale provozovatelé Aukra odpovědnost nenesou a nákup je tak de facto na vlastní nebezpečí. Přesto lze tvrdit, že valná většina veškerých transakcí probíhá bez komplikací.

K hlavním výhodám Aukra patří šíře sortimentu – je možné zde nakoupit řadu nových i použitých výrobků a to i takových, které nejsou na běžném trhu běžně k dostání. Ať už se jedná o dříve vydané hudební tituly, nebo modely spotřební elektroniky, které byly nahrazeny svými nástupci. Je také běžné, že v internetových aukcích jako prodejci působí i provozovatelé běžných e-shopů, kteří zde zboží často nabízejí za výhodnějších podmínek.

Zřejmě největší výhodou internetových aukcí je potom možnost pořídit zboží za výrazně příznivou cenu, ve hře je zde ale samozřejmě štěstí – záleží na tom, kolik dalších zájemců má o vystavené zboží zájem a kolik jsou za něj ochotni zaplatit. Možnost nákupu za výhodné ceny je ale jistě největším benefitem, který internetové aukce nabízejí.

Doporučujeme

Nakupujte pohodlně
Tipy a půjčky na Oslicku.cz
jak funguje powerball?

eBay aukce

eBay je internetový obchodní portál, který umožňuje uživatelům nakupovat a prodávat zboží po celém světě. Prostřednictvím tohoto internetového trhu je možné navázat spojení s celosvětovou komunitou prodejců a vybírat z milionů položek zboží, které tu jsou k dispozici. Díky aukcím na eBay.com rolex repliky nebo eBay.cz můžete ušetřit značné finanční prostředky - mnoho položek totiž pořídíte levněji než v kamenném obchodu.

eBayPortal.cz

Stránky "eBay portal" vám přinášejí základní informace o aukčním systému eBay (celosvětově eBay.com, v Česku eBay.cz). Dozvíte se podrobné repliky hodinek informace o eBay aukcích, jak nakupovat, jak prodávat, jak chránit bezpečnost při obchodech.